ONLINE HİKAYEDEN OYUNA: YAZMA PARATİKLERİ ATÖLYESİ

Anasayfa » ONLINE HİKAYEDEN OYUNA: YAZMA PARATİKLERİ ATÖLYESİ
EMRE YÜKSELYazarlık Atölyesi Eğitmeni

ONLINE ATÖLYELER HAKKINDA

Bu anormal zamanlarda, İzmir’in tekrar normale dönmesini beklerken, yoğunlaştırılmış oyunculuk eğitimimiz “online” bir seçeneğe uyarlandı. Bu çevrimiçi atölyeler, Alsancak’ta yer alan akademimizdeki fiziksel derslere geri dönene kadar sürekli olarak oyuncu adaylarının hizmetine sunulacak.

Eğitimin bütünlüğü her zaman en büyük endişemiz oldu. Çevrimiçi bir girişimde her teknik bileşenin tam olarak gerçekleştirilemeyeceği açık olsa da, bu eğitimi ciddiye alan öğrenciler, Tiyatrolog Akademi’de öğretildiği gibi, Temel Yazarlık’ın temellerini öğrenecek ve deneyimleyecek.

Yolculuğunuza başlamak için sizi çevrimiçi deneyime dahil etmek hedeflendi. Eğitimlerimizin tüm yönlerine daha fazla çalışmak ve müdahil olmak, öğrenciye gelecekteki tüm sanatsal çabalar için bir iç referans sağlayacak.

Hem eğitimdeki farkımızı yansıtmak, hem de mevcut finansal ortamın farkında olduğumuz için, gelecek vadeden sanatçı adaylarına yüklenen yükün de farkında olarak, Yoğunlaştırılmış Online Eğitim ücretlerimiz düşürülmüştür.

Sizinle birlikte derslere girmeyi heyecanla bekliyoruz.

ÇAĞRI TURNALITiyatrolog Akademi Genel Sanat Yönetmeni


ATÖLYE DETAYLARI

 • Sınıf, toplamda 8 hafta boyunca, haftada bir gün 3+1 saat boyunca ders alır (Pazar – 14.00)
 • Sınıf mevcudu, her sınıfa bireysel ilgiyi garanti etmek için her zaman küçük tutulur (5-10 kişi)
 • Tüm dersler Emre Yüksel tarafından verilir.
 • Derslerde oyun yazma sürecinin başından sonuna dek yazarın karşılaşabileceği sorunlar katılımcıların gerçekleştireceği egzersizler üzerinden değerlendirilir ve bu pratikler dersin temel çerçevesini oluşturur.
 • Eğitimin ücreti aylık 200 TL’dir. Ücret dersten önce peşin alınır.


HİKAYEDEN OYUNA: YAZMA PARATİKLERİ ATÖLYESİ

_ ATÖLYEDE NELER YAPACAĞIZ?

İlk günden son güne kadar kalemi elimizden hiç düşürmeden bol bol pratik yapacağız. Yaptığımız pratikler üzerine tartışarak birbirimize yol göstereceğiz. Yazarın bir hikayeden oyun oluşturma macerasına en yakın perspektiften, kendi gözümüzden bakacağız. Oyun malzemeleri toplayıp, bu malzemeleri hikayeleştireceğiz. Diyalog pratikleri aracılığıyla karakterlerimizi boyutlandırmayı öğreneceğiz.

_ YAZARLIK ÖĞRETİLEN BİR ŞEY Mİ PEKİ?

Yazarlık akademik anlamda öğretilebilir. Yazarlığın tarihi ve teorisi öğretilebilir evet ama yazarlık aşina olduğumuz anlamıyla öğretilebilen bir şey değildir. Oyun yazma süreci, diğer tüm yazın türlerinde olduğu gibi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Oyunların yapıları vardır fakat oyun yazmanın büyülü ve sihirli tek bir “formülü” yoktur. Bu atölye de formüllerden ve kalıplardan sıyrılarak yazarın kendi yolunu bulmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir.

_ YAZARLIK ÖĞRETİLEN BİR ŞEY DEĞİLSE BU ATÖLYE BANA NE KATACAK?

Bu atölyenin sonunda, bir oyun metninin oluşum aşamalarına tamamıyla hakim olacaksın ve kendi oyun yazma formülünü keşfederek, biriktirdiğin hikâyeleri oyunlaştırmak için cesaret toplayacaksın. Atölye arkadaşlarının metinleri üzerine konuştukça ve metinleri yorumladıkça bir başka metin üzerine düşünme becerini geliştireceksin. Ve en önemlisi, atölyenin sonunda ileriki süreçlerde dilediğin gibi düzenleyip üzerinde çalışabileceğin bir taslak oyun metnin olacak.

  Whatsapp
  Tiyatrolog Akademi
  Tiyatrolog Akademi
  Merhaba ?
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?