ONLINE TEMEL YAZARLIK ATÖLYESİ

Anasayfa » ONLINE TEMEL YAZARLIK ATÖLYESİ
DERYA FİLİKÇİTemel Yazarlık Atölyesi Eğitmeni

ONLINE ATÖLYELER HAKKINDA

Bu anormal zamanlarda, İzmir’in tekrar normale dönmesini beklerken, yoğunlaştırılmış oyunculuk eğitimimiz “online” bir seçeneğe uyarlandı. Bu çevrimiçi atölyeler, Alsancak’ta yer alan akademimizdeki fiziksel derslere geri dönene kadar sürekli olarak oyuncu adaylarının hizmetine sunulacak.

Eğitimin bütünlüğü her zaman en büyük endişemiz oldu. Çevrimiçi bir girişimde her teknik bileşenin tam olarak gerçekleştirilemeyeceği açık olsa da, bu eğitimi ciddiye alan öğrenciler, Tiyatrolog Akademi’de öğretildiği gibi, Temel Yazarlık’ın temellerini öğrenecek ve deneyimleyecek.

Yolculuğunuza başlamak için sizi çevrimiçi deneyime dahil etmek hedeflendi. Eğitimlerimizin tüm yönlerine daha fazla çalışmak ve müdahil olmak, öğrenciye gelecekteki tüm sanatsal çabalar için bir iç referans sağlayacak.

Hem eğitimdeki farkımızı yansıtmak, hem de mevcut finansal ortamın farkında olduğumuz için, gelecek vadeden sanatçı adaylarına yüklenen yükün de farkında olarak, Yoğunlaştırılmış Online Eğitim ücretlerimiz düşürülmüştür.

Sizinle birlikte derslere girmeyi heyecanla bekliyoruz.

ÇAĞRI TURNALITiyatrolog Akademi Genel Sanat Yönetmeni


ATÖLYE DETAYLARI

Tiyatrolog Akademi’de Michael Chekhov’un öğretilerini tam da istediği gibi sunuyoruz.

 • Sınıf, toplamda 8 hafta boyunca, haftada bir gün 2 saat boyunca ders alır (Çarşamba – 20.00-22.00)
 • Sınıf mevcudu, her sınıfa bireysel ilgiyi garanti etmek için her zaman küçük tutulur (10-20 kişi)
 • Tüm dersler Derya Filikçi tarafından verilir.
 • Derslerde bakın size bir şey anlatacağım şimdi, öykü, klasik dramatik yapı, karakter, metaforlar, kahramanın sonsuz yolculuğu, tiyatro metninin teknik yapısı çalışmaları yapılır.
 • Eğitimin ücreti aylık 175 TL’dir. Ücret dersten önce peşin alınır.


TEMEL YAZARLIK ATÖLYESİ

_ BAKIN SİZE BİR ŞEY ANLATACAĞIM ŞİMDİ

Taşın üzerindeki o anlatıcı…

_ ÖYKÜ

“Bir şafak vakti kasabaya gelen yabancı…” Öyküler nereden gelir? Olay örgüsü nedir?  Odaklayıcı ya da anlatıcı kimdir? Anlatıbilim ve kurmaca üzerine konuşacağız.

_ KLASİK DRAMATİK YAPI

Klasik anlatı nedir ve temel ögeleri nelerdir. Serim, düğüm, çözüm, çatışma, doruk noktası, final. Yazılmış ve yazdığımız öyküler üzerinden ilerleyerek bunları konuşacağız.

_ KARAKTER

Kişileştirme, karakter, kahraman, öykü kişisi… Bu kimin hikayesi? Biz kimi kime anlatıyoruz? Yazarın zihninde oluşan ve kağıtta can bulan o kişiyi konuşacağız.

_ METAFORLAR

Bir şeyin başka bir şeyle anlatılması.
Zaman sayaçları ve kavramlar.
Çehov metinlerindeki  “duvarda asılı o silah”.
Burada biraz zihnimizin kazma kürek işleviyle kurmaca toprağını eşeleyeceğiz.

_ KAHRAMANIN SONSUZ YOLCULUĞU

Çok temel anlatılar üzerinden kahramanın yolculuğuna eşlik edip, öğrendiklerimizin ışığında kendi kahramanımıza yol çizeceğiz.

_ TİYATRO METNİNİN TEKNİK YAPISI

Bu  aşama atölyenin sonuna doğru konuşacağımız bir aşama olacak. Yukarıdaki bilgiler ışığında bir tiyatro metni ve teknik özelliklerini konuşup bir sahne yazarak atölyeyi sonlandıracağız.

  Whatsapp
  Müge Akman
  Müge Akman
  Merhaba ?
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?