MEISNER TEKNİĞİ İLE ONLINE OYUNCULUK ATÖLYESİ

Anasayfa » MEISNER TEKNİĞİ İLE ONLINE OYUNCULUK ATÖLYESİ

ONLINE ATÖLYELER HAKKINDA

Bu anormal zamanlarda, İzmir’in tekrar normale dönmesini beklerken, yoğunlaştırılmış oyunculuk eğitimimiz “online” bir seçeneğe uyarlandı. Bu çevrimiçi atölyeler, Alsancak’ta yer alan akademimizdeki fiziksel derslere geri dönene kadar sürekli olarak oyuncu adaylarının hizmetine sunulacak.

Eğitimin bütünlüğü her zaman en büyük endişemiz oldu. Çevrimiçi bir girişimde her teknik bileşenin tam olarak gerçekleştirilemeyeceği açık olsa da, bu eğitimi ciddiye alan öğrenciler, Tiyatrolog Akademi’de öğretildiği gibi, Sanford Meisner’ın çalışmalarının temellerini öğrenecek ve deneyimleyecek.

Bu tekniğin geliştirilmesinin ilk yıllarında Sanford Meisner, öğretmenlerin her bir teknik bileşeni derinlemesine anlamak için eğitimi yeniden almasını istedi. Benzer şekilde, öğretmenlerimiz bu yeni formatta öğrencinin deneyimini içgüdüsel olarak anlamak ve uyarlamanın zorluklarını ele almak için çevrimiçi alıştırmalar yapıyorlar. İlginç bir şekilde, çalışmanın bazı yönleri daha canlı bir şekilde açıklığa kavuşturuldu.

Yolculuğunuza başlamak için sizi çevrimiçi deneyime dahil etmek hedeflendi. Eğitimlerimizin tüm yönlerine daha fazla çalışmak ve müdahil olmak, öğrenciye gelecekteki tüm sanatsal çabalar için bir iç referans sağlayacak.

Hem eğitimdeki farkımızı yansıtmak, hem de mevcut finansal ortamın farkında olduğumuz için, gelecek vadeden sanatçı adaylarına yüklenen yükün de farkında olarak, Yoğunlaştırılmış Online Eğitim ücretlerimiz düşürülmüştür.

Sizinle birlikte derslere girmeyi heyecanla bekliyoruz.

ÇAĞRI TURNALITiyatrolog Akademi Genel Sanat Yönetmeni


ATÖLYE DETAYLARI

Tiyatrolog Akademi’de Sanford Meisner’ın öğretilerini tam da istediği gibi sunuyoruz.

 • Sınıf, toplamda 8 hafta boyunca, haftada bir gün dört saat boyunca ders alır (Salı ya da Pazar – 19.00-23.00)
 • Sınıf mevcudu, her sınıfa bireysel ilgiyi garanti etmek için her zaman küçük tutulur (10-20 kişi)
 • Tüm dersler Çağrı Turnalı tarafından verilir.
 • Derslerde tekrar egzersizleri, bağımsız aktiviteler, duygusal hazırlık ve rol çalışmaları yapılır.
 • Eğitimin ücreti aylık 175 TL’dir. Ücret dersten önce peşin alınmaktadır.


SANFORD MEISNER TEKNİĞİ NEDİR?

İnsanların senin hakkında ne düşündüğünü umursamamanın ne kadar özgürleştirici olduğu hakkında bir fikrin var mı? Biz de bunu yapmak için buradayız.

– Sanford Meisner

Meisner tekniğinin odak noktası, aktörün “kafasından çıkması” (düşünmeyi bırakması), böylece aktörün çevredeki ortama içgüdüsel olarak davranmasıdır. Meisner oyuncuya daha az düşünmeyi, uyaranlara tepki vermeyi ve içgüdüleriyle ve duygularıyla temasa geçmeyi öğretir. Meisner, ‘Düşünmeden önce hareket et – içgüdüleriniz düşüncelerinizden daha dürüst.’ demektedir. Teknik özgürleştirici, sanatçıyı düşünmeye değil, sadece yapmaya teşvik ediyor.

Meisner yöntemi, oyuncuya şimdide olmayı, “an”da kalmayı öğretir ve aktörün uyaranlara yanıt vermesine ve içgüdülerine güvenmesine yardımcı olur. Egzersizler, öğrencinin sahneye kendiliğindenliği getirmesine izin verdiği için eğitim sırasında önemli bir rol oynar. Meisner, oyuncunun karakterin yaptığını yapması gerektiğine inanıyor; karakter dinliyorsa, oyuncu gerçekten dinlemelidir. Oyuncu dinliyormuş gibi yapmaz, gerçekten dinler ve gerçekten tepki verir.

Teknik, iç uyaranlardan ziyade dış uyaranlara odaklanır ve onu yöntem oyunculuğundan farklı kılar. Sandford Meisner, eğitime yaklaşımının ‘oyuncuyu duygusal dürtülerine geri getirmeye ve içgüdüsel olarak kök salmış oyunculuğa dayandığını belirtti. Tüm iyi oyunculuğun olduğu gibi kalpten geldiği ve zihniyetin olmadığı gerçeğine dayanıyor. ‘ Meisner öğrencilerine ‘verili hayali koşullar altında gerçeği yaşamayı’ öğretti.

ÖRNEK: Tekrar Egzersizi.

Bir kişi, diğer kişinin nasıl göründüğüne veya nasıl davrandığına dair bir cümle söyler, örneğin, ‘siyah pantolon giymişsin’. Diğer kişi ifadeyi tekrarlayarak yanıt verir;

           Küpe takıyorsun.

            Evet, küpe takıyorum.

            Küpe takıyorsun.

            Evet, küpe takıyorum.

            Kaşını kaşıdın.

            Kaşımı kaşıdım.

            Sarı saçların var.

            Sarı saçlarım var.

Bunu yaparak oyuncu ne söyleyeceğini ve yapacağını düşünmeyi bırakır ve diğer oyuncuya daha özgürce ve kendiliğinden yanıt verir. Meisner’ın dinleme, cevap verme ve o anda olma ilkeleri bu alıştırmanın anahtarıdır.

  Whatsapp
  Müge Akman
  Müge Akman
  Merhaba ?
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?