HAKKINDA

Anasayfa » HAKKINDA
Tiyatrolog & Tiyatrolog Akademi

Tiyatrolog Akademi yönetmen, eğitmen ve oyuncu Çağrı Turnalı ve öğrencisi Müge Akman tarafından 1 Eylül 2019’da İzmir’de kurulmuş profesyonel bir tiyatrodur. Müge Akman kendi isteği ile 27 Aralık 2022 tarihinde istifa ederek kurumdan ayrılmıştır.

Çağrı Turnalı, sanatsal anlamda ilerlediği yolun amacını “insanların yüzüne gerçeği vurmak” olarak ifade ederek, çalışmalarının merkezine seyircinin karşısında her zaman bir uyarıcı olarak var olma durumunu koyar. Pek çok farklı teatral biçemi deneyen ekip; özellikle Yüzüne Tiyatro’nun (in-yer-face) İzmir’deki en önemli temsilcilerinden biri olmuştur.

Tiyatrolog 2019`da ilk oyunu olan “Otelde Cinayet” ile birlikte aynı sene sahnelere merhaba demiştir. Oyunun yönetmenliğini İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçısı Mustafa Çolak yaparken kadroda Çağrı Turnalı, Müge Akman ve Serdar Şahintaş yer almıştır. Kuruluşun hemen ardından oyunculuk eğitimi de vermeye başlayan Akademi; akademideki eğitimini tamamlayarak mezun olmuş ve seçilmiş 24 kişilik Tiyatrolog Oyuncuları kadrosuyla aynı sene yüzüne tiyatro türünde ilk oyunu olan “Karanlık Kutu”yu kuruluşunun üzerinden henüz bir yıl geçmeden sahneye koyarak bu türde etkin ve iddialı olduğunun da ilk sinyallerini vermiştir.

Karanlık Kutu‘dan sonra kendi bünyesinde yetişmiş oyuncu kadrosuyla beraber sırasıyla; yüzüne tiyatronun sağlam ve sert örneklerinden Aut ve Oyuk isimli oyunları sonraki sene ise bir prodüksiyon oyunu olan Hayvan Çiftliği‘ni sahneye koymuştur.

2020 yılında gerçekleşen ve şehre üzüntü veren İzmir Depremi‘nden sonra insanları düşündürmeden güldürmek motivasyonuyla İzmir Komedi Tiyatrosu‘nu kuran Çağrı Turnalı, ekibiyle birlikte ilk olarak Kaç Baba Kaç ile sonraki sene ise Deliler Kabaresi ile seyircisini karşılamıştır. İzmir Komedi Tiyatrosu adından anlaşılacağı üzere bünyesinde sadece komedi oyunlarına yer verecek şekilde uzmanlaş bir tiyatrodur.

Tiyatral uzmanlaşmaya önem veren Çağrı Turnalı; bu sefer de sadece çocuk oyunları oynayan Merlin Çocuk Tiyatrosu‘nu kurarak, Tiyatrolog’u üç kollu bir sisteme dönüştürmüştür. Tiyatrolog Akademi bir yandan yetişkin oyunları sahnelerken, İzmir Komedi Tiyatrosu ile komedi oyunları ve Merlin Çocuk Tiyatrosu ile de Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ile Bremen Mızıkacıları çocuk oyunları sahnelenmeye devam etmektedir.

Oyunculuk eğitimlerine ve atölyelerine de devam eden Tiyatrolog Akademi Genel Sanat Yönetmeni Çağrı Turnalı, öğrencilerine sunduğu tiyatro eğitiminin temellerini Sanford Meisner, Konstantin Stanislavski, Jerzy Grotowski, Eric Morris ve Michael Chekhov gibi metot oyunculuğunun usta isimlerine dayandırıyor. Bugüne kadar Çağrı Turnalı, Mustafa Çolak ve Müge Akman önderliğinde 500’ün üzerinde öğrenci kadrosu Tiyatrolog Akademi’de eğitimini tamamlamıştır.

Hızlı ve emin adımlarla yoluna devam etmekte olan Tiyatrolog Akademi, kuruluşundan bu yana geçmişine 12 profesyonel oyun, 32 farklı oyundan oluşan dört öğrenci festivali, iki öğrenci konseri, iki çocuk oyunu, alanında uzman hocalarla sayısız workshop ve yüzlerce mezun sığdırmıştır.

Whatsapp
Tiyatrolog Akademi
Tiyatrolog Akademi
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?