SANFORD MEISNER TEKNİĞİ İLE OYUNCULUK ATÖLYESİ

Anasayfa » SANFORD MEISNER TEKNİĞİ İLE OYUNCULUK ATÖLYESİ

SANFORD MEISNER TEKNİĞİ İLE OYUNCULUK ATÖLYESİ

İnsanların senin hakkında ne düşündüğünü umursamamanın ne kadar özgürleştirici olduğu hakkında bir fikrin var mı? Biz de bunu yapmak için buradayız.

– Sanford Meisner

Meisner tekniğinin odak noktası, aktörün “kafasından çıkması” (düşünmeyi bırakması), böylece aktörün çevredeki ortama içgüdüsel olarak davranmasıdır. Meisner oyuncuya daha az düşünmeyi, uyaranlara tepki vermeyi ve içgüdüleriyle ve duygularıyla temasa geçmeyi öğretir. Meisner, ‘Düşünmeden önce hareket et – içgüdüleriniz düşüncelerinizden daha dürüst.’ demektedir. Teknik özgürleştirici, sanatçıyı düşünmeye değil, sadece yapmaya teşvik ediyor.

Meisner yöntemi, oyuncuya şimdide olmayı, “an”da kalmayı öğretir ve aktörün uyaranlara yanıt vermesine ve içgüdülerine güvenmesine yardımcı olur. Egzersizler, öğrencinin sahneye kendiliğindenliği getirmesine izin verdiği için eğitim sırasında önemli bir rol oynar. Meisner, oyuncunun karakterin yaptığını yapması gerektiğine inanıyor; karakter dinliyorsa, oyuncu gerçekten dinlemelidir. Oyuncu dinliyormuş gibi yapmaz, gerçekten dinler ve gerçekten tepki verir.

Teknik, iç uyaranlardan ziyade dış uyaranlara odaklanır ve onu yöntem oyunculuğundan farklı kılar. Sandford Meisner, eğitime yaklaşımının ‘oyuncuyu duygusal dürtülerine geri getirmeye ve içgüdüsel olarak kök salmış oyunculuğa dayandığını belirtti. Tüm iyi oyunculuğun olduğu gibi kalpten geldiği ve zihniyetin olmadığı gerçeğine dayanıyor. ‘ Meisner öğrencilerine ‘verili hayali koşullar altında gerçeği yaşamayı’ öğretti.

ÖRNEK: Tekrar Egzersizi.

Bir kişi, diğer kişinin nasıl göründüğüne veya nasıl davrandığına dair bir cümle söyler, örneğin, ‘siyah pantolon giymişsin’. Diğer kişi ifadeyi tekrarlayarak yanıt verir;

           Küpe takıyorsun.

            Evet, küpe takıyorum.

            Küpe takıyorsun.

            Evet, küpe takıyorum.

            Kaşını kaşıdın.

            Kaşımı kaşıdım.

            Sarı saçların var.

            Sarı saçlarım var.

Bunu yaparak oyuncu ne söyleyeceğini ve yapacağını düşünmeyi bırakır ve diğer oyuncuya daha özgürce ve kendiliğinden yanıt verir. Meisner’ın dinleme, cevap verme ve o anda olma ilkeleri bu alıştırmanın anahtarıdır.


ATÖLYE DETAYLARI

Tiyatrolog Akademi’de Sanford Meisner’ın öğretilerini sunuyoruz.

 • Sınıf, toplamda 9 ay boyunca, haftada 1 gün 3 saat ders alır.

  (Perşembe günü 18.30-21.30 saatleri arasında ya da Pazar günü – 12.00-15.00 saatleri arasında)
 • Sınıf mevcudu, her sınıfa bireysel ilgiyi garanti etmek için her zaman küçük tutulur (15-25 kişi)
 • Tüm dersler Çağrı Turnalı tarafından verilir.
 • Derslerde tekrar egzersizleri, bağımsız aktiviteler, duygusal hazırlık, diksiyon, diyafram sahne duruşu, hareket ve ritim, tiyatro tarihi, beden dili ve kullanımı, karakter analizi ve rol çalışmaları yapılır.
 • Eğitimin sonunda başarılı ekipler ile mezuniyet oyunu sahnelenmektedir.
 • Ekip ile birlikte ders niteliğindeki tiyatro oyunları özenle seçilip hep birlikte izlenmektedir.
 • Eğitimin ücreti aylık 550 TL’dir. Ücret dersten önce peşin alınmaktadır.

  Whatsapp
  Tiyatrolog Akademi
  Tiyatrolog Akademi
  Merhaba ?
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?