GİZEM TATAROĞLU KİMDİR?

Anasayfa » GİZEM TATAROĞLU KİMDİR?
GİZEM TATAROĞLU
Çağdaş Oyunculuk Yöntemleri Eğitmeni

1989 yılında İstanbul’da doğmuştur. Kadıköy Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro bölümünü bitirdikten sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndan mezun olmuştur. 2014-2016 yılları arasında Grotowski Enstitü’de yer alan Studio Matejka bünyesinde eğitim alıp yaratıcı sanatçı olarak projelerinde yer almıştır. 2019 yılında ise Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Enstitüsü Sahne Sanatları Yüksek Lisans programından “Dimitris Papaioannou ve Edafos Dans Tiyatrosu” adlı tez başlığı ile mezun olmuştur. 2015 yılında beri çeşitli özel kurumlar ve tiyatrolarda oyunculuk ve hareket eğitimleri vermekte olan sanatçı, profesyonel oyunculara ve dansçılara yönelik, “Oda ve Bellek”, ‘Sahnede Bedenin-Anlatım İfade Olanakları’ başlığı altında Fiziksel Tiyatro Atölyesi yürütmektedir. 2018- 2019 yılında Toy İzmir’de Meltem Cumbul’un yürütücülüğünü yaptığı Eric Morris Sistemi ‘Oyunculuk Atölyesi’ nin asistanlığını yapmıştır. 2017 yılından bu yana İzmir Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu olarak görev yapmaktadır. 2012 yılından bu yana, özel tiyatrolarda ve belediyelerde yönetmen, koreograf ve eğitmen olarak görev almıştır. Kaleme aldığı Güneş Sirki ve Küçük Filozoflar adlı çocuk oyunları 2015 yılında beri sahnelenmektedir. 2021 yılında Van-Art&Co.Production Stüdyo adında ki yapım şirketini kurmuştur. Gene 2021 yılında kaleme aldığı Tonight’s Menu: Art (Akşama Yemekte Sanat Var) adlı kısa filmi; Vancouver Bağımsız Film Festivali Yarı-Finalist, Golden Leaf Uluslarası Film Festivali En İyi Senaryo, Toronto Bağımsız Film Festivali Finalist, Uravatti Uluslararası Film Festivali En İyi Senaryo, Uluslarası Phoenix Kısa Film Festivali Yarı-Finalist ve Uluslararası Medusa Film Festivali kapsamında En İyi Kısa Film Senaryosu ödüllerine değer görülmüştür.

Tiyatro Ödülleri: “Hiç Kimse” adlı tek kişilik oyunu ile Direklerarası Seyircileri Tek Kişilik Prodüksiyon Ödülüne, yönetmenliğini yaptığı “Otel Kırık Bellek” adlı tek kişilik oyunu ile Direklerarası Seyircileri Tek Kişilik Prodüksiyon Ödülüne, Uluslararası 4 ülke ortak yapımı olan Medea Belleği ile Direklerarası Seyircileri Yenilikçi Tiyatro ödülüne değer görülmüştür.

2022 yılında Tiyatrolog Akademi bünyesine eğitmen olarak katılmış ve aynı yıl sahnelenen “Deliler Kabaresi” isimli oyunun koreografilerini hazırlamıştır. Aktif olarak Tiyatrolog Akademi bünyesinde Çağdaş Oyunculuk Yöntemleri eğitimi vermeye devam etmektedir.

Whatsapp
Tiyatrolog Akademi
Tiyatrolog Akademi
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?