CHEKHOV TEKNİĞİ İLE ONLINE OYUNCULUK ATÖLYESİ

Anasayfa » CHEKHOV TEKNİĞİ İLE ONLINE OYUNCULUK ATÖLYESİ

ONLINE ATÖLYELER HAKKINDA

Bu anormal zamanlarda, İzmir’in tekrar normale dönmesini beklerken, yoğunlaştırılmış oyunculuk eğitimimiz “online” bir seçeneğe uyarlandı. Bu çevrimiçi atölyeler, Alsancak’ta yer alan akademimizdeki fiziksel derslere geri dönene kadar sürekli olarak oyuncu adaylarının hizmetine sunulacak.

Eğitimin bütünlüğü her zaman en büyük endişemiz oldu. Çevrimiçi bir girişimde her teknik bileşenin tam olarak gerçekleştirilemeyeceği açık olsa da, bu eğitimi ciddiye alan öğrenciler, Tiyatrolog Akademi’de öğretildiği gibi, Michael Chekhov’un çalışmalarının temellerini öğrenecek ve deneyimleyecek.

Yolculuğunuza başlamak için sizi çevrimiçi deneyime dahil etmek hedeflendi. Eğitimlerimizin tüm yönlerine daha fazla çalışmak ve müdahil olmak, öğrenciye gelecekteki tüm sanatsal çabalar için bir iç referans sağlayacak.

Hem eğitimdeki farkımızı yansıtmak, hem de mevcut finansal ortamın farkında olduğumuz için, gelecek vadeden sanatçı adaylarına yüklenen yükün de farkında olarak, Yoğunlaştırılmış Online Eğitim ücretlerimiz düşürülmüştür.

Sizinle birlikte derslere girmeyi heyecanla bekliyoruz.

ÇAĞRI TURNALITiyatrolog Akademi Genel Sanat Yönetmeni


ATÖLYE DETAYLARI

Tiyatrolog Akademi’de Michael Chekhov’un öğretilerini tam da istediği gibi sunuyoruz.

 • Sınıf, toplamda 8 hafta boyunca, haftada bir gün 4 saat boyunca ders alır (Pazar – 18.00-22.00)
 • Sınıf mevcudu, her sınıfa bireysel ilgiyi garanti etmek için her zaman küçük tutulur (15 kişi)
 • Tüm dersler Umut Öpke tarafından verilir.
 • Derslerde zihin ve bedenin duygular üzerindeki etkileri, dış atmosfer ve iç atmosfer, imgelem ve konsantrasyon, dört kardeş, fiziksel jestlerin duygu kodları, psikolojik jest ve tirat çalışmaları yapılır.
 • Eğitimin ücreti aylık 200 TL’dir. Ücret dersten önce peşin alınır.


MICHEAL CHEKHOV OYUNCULUK YAKLAŞIMI

Michael Chekhov, Konstantin Stanislavski’nin öğrencisi olmasına rağmen, Stanislavski’nin oyunculuk yaklaşımına belli noktalarda karşı çıkmış; Stanislavski’nin “Sistem” adını verdiği oyunculuk yönteminde ortaya koymuş olduğu bazı prensip ve teknikleri reddederek, bunların yerine farklı prensipler ve teknikler geliştirmiştir. Micheal Chekhov’a göre duyguların yanı sıra fiziksel devinimlerin duyguyu inşa etmeye katkısı yadsınamaz. Fiziksel devinimlerden yola çıkılarak elde edilen duygular oyuncunun daha sistemli çalışmasını ve dolayısıyla   tekrarlanabilen seçili duygularla daha başarılı bir performans elde etmesini sağlar.

İÇTEN DIŞA OYUNCULUK VE DIŞTAN İÇE OYUNCULUK FARKI NEDİR ?

Tiyatro sanatında çoğu zaman duyulan bu iki cümle hissedilmek istenen duygunun ilk basamağında bir seçim yapmayı işaret eder. Oyuncu adayı duygu basamaklarına ilk adımını fiziksel temelli mi yoksa zihinsel temelli mi atacağına karar vermeli ve performansını bu adımlar üzerine inşa etmelidir. Örneğin ‘ özlemek ‘ eylemini ele alalım. Oyuncu özlemek eyleminden yola çıkıp özlem barındıran bir duygu inşa edecekse zihinsel olarak özlediği kişileri düşünerek bu duyguyu çağırması zihinsel temelli, kendine sarılarak vücut kaslarına yaşamı boyunca kodladığı özlemek, hasret kalmak, kavuşmak gibi kodları fiziksel olarak çağırması fiziksel temelli bir duygu basamağını gösterir. Performansın baştan sona seçili ve bilinçli inşa edilmesi o performansın başarısı ve kalıcılığıyla doğru orantılıdır.

DUYGU BASAMAKLARINDAKİ ZİHİNSEL VE FİZİKSEL MERKEZLER BİRBİRİNDEN AYRI MIDIR?

Bir karakteri, performansı yada duyguyu inşa ederken fiziksel ve zihinsel merkezler birbirinden ayrı düşünülebilir  fakat başarılı her performans fiziksel ve zihinsel merkezlerin ortak bir ürünüdür. Duygu basamaklarında yapılacak seçim yalnıza önceliği belirler.

OYUNCULUKTA TEKNİK VE METOT ÖNEMLİ MİDİR?

Bir sanatın hangi dalı olursa olsun performansın kalitesi için gerekli unsurların en büyüğü hakimiyettir.  Tiyatroda hakimiyet oyuncunun stresten uzaklaşmasını ve performansa odaklanmasını sağlar. Arkadaşınızla bilgisayarda bir dövüş oyunu oynadığınızı düşünün. Her tuşa basarak elde ettiğiniz galibiyet sancılı bir galibiyettir. Oynadığınız dövüş oyununda stres yaşamadan tekrar tekrar kazanmanızın yolu her tuşun geldiği anlamı bilmeniz ve o tuşlara olan hakimiyetinizdir. İnşa edeceğiniz karakteri ya da performansı da bir metot ile inşa etmeniz o performansın sürecine hakimiyetinizi arttırır ve ortaya çıkan performansın sanatsallığı bilinçli elde edildiğinden sürecin devamlılığı her zaman kaliteli olacaktır. Oyunculukta teknik ve metot bu yüzden çok önemlidir.

  Whatsapp
  Tiyatrolog Akademi
  Tiyatrolog Akademi
  Merhaba ?
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?